Uudised

Betooni ajalugu

Betooni on kasutatud ehituses juba üle 2000 aasta, pioneerideks selles vallas olid roomlased. Betooni kasutamine Rooma ajal oli ulatuslik, näiteks ehitati sellest ligi 8500 kilomeetrit teid ja sadu kilomeetreid akvedukte.

Roomlased kasutasid betooni valmistamisel küllaltki primitiivset segu – mört koosnes peenest kruusast ja jämedast liivast, mis oli segatud kuuma lubjapulbri ja veega. Betooni kokkutõmbumist kivistumisel vähendasid nad mördile erinevaid lisandeid pannes. Üheks selliseks lisandiks oli näiteks hobusejõhv, mille analoog on tänapäeval fiiberkiud. Lisaks olid erinevad tehnoloogiad muutmaks betooni tugevamaks, näiteks lisati segule loomaverd, mis muutis segu püsivamaks. On ka teada, et lisanditena kasutati veel nii inim-kui loomarasva ning jahvatatud luid.

Aastal 1756 leiutas Briti insener John Smeaton katsete tulemusel esimese kaasaegse betooni retsepti, lisades selleks jämedat killustikku jahvatatud telliskivipurule.

Meile tuntud “Portland” tsement sündis aga aastal 1824, kui Inglise leiutaja Joseph Aspdin lõi esimese “kunstliku tsemendi”, kuumutades jahvatatud lubjakivi ja savi segu. Põlemisprotsessi tulemina tekkis tugevam tsement kui see, mida saadi vaid lubjakivi jahvatades. Nimetatud tehnoloogial põhinevat betooni kasutatakse tootmiseks ka tänapäeval.

Raudbetoon on betoon, mis on tugevdatud metallarmatuuriga. See protsess leiutati 1849. aastal Joseph Monieri poolt. Raudbetoonis liideti tõmbetugevus paindesurvega, mis võimaldas betoondetailidel taluda suuri koormusi. Prosess on täiustunud ja  tänapäeval kasutatakse armatuurina ka erinevaid polümeere või isegi süsinikkiude.

Tööstuslikult leiab betoon rakendust mitmetes kohtades, näiteks hoonete, vundamentide, maanteede, tammide, põrandate ja treppide valamisel, kuid ka paljudes muudes valdkondades.

Uuema trendina kasutatakse betooni palju disainelemendina erinevates sise-ja välisinterjöörides, betoonist võib teha lauaplaate, valamuid, kamina ümbriseid, lävepakke, seinapaneele, istmeid, aknalaudu, vanne, trepiastmeid ja palju muudki.

Betooni pikk ajalugu tõestab materjali vastupidavust ja aegumatust.

Loe ka miks valida betoon.