Uudised

Pinnatöötlus

Betooni pinna katmine ja pinnakatete valik – pinna puhastamine

Betooni pinna katmine on üks keerulisemaid ja küsimusterohkemaid etappe, sest eelduseks on kivikõva kaitse kõiksuguste vedelike vastu ning ka võimalikult kõrge füüsiline vastupanu igasugu kasutusel.
Ja kõige selle juures ei tohi betooni pind välja näha kaetuna või originaalne pinnatunnetus kattematerjali tõttu rikutud saada!!!

Põhimõtteliselt jagunevad pinnakatted kaheks, pinna sisse imenduvateks ja pinnapealseteks kattevahenditeks.

Pinna sisse imenduvateks materjalideks on õlid ja erinevad vahad. Kasutusel on kõige erinevamaid vaha- või õlitüüpe,  näiteks Ameerikas on laialt levinud “carnauba” vaha e. palmivaha, kui kõige “kõvem” looduslik vaha (Carnauba wax). Kasutatakse ka pehmeid vahasi milleks näiteks on mesilasvaha. Looduslikest õlidest on parimad “kivistuvad” e. polümeriseeruvad õlid milleks näiteks on vana hea tuntud linaõli. (siinjuures tuleb tähele panna, et ka linaõlil on erinevaid fraktsioone mis käituvad töötlusel erinevalt).
Üheks õli-katteks loetakse ka silikonõli mille kõrge Hüdrofoobsus (Hydrofoobsus) loob sobivad tingimused tasapinna kattena.

IMG_4551

Pinnapealseteks vahenditeks loetakse vahendeid mis betooni pinda ei imendu  ja milleks on erinevad lakid või vaigumassid. Tüüpilisem mida kasutatakse on PU4 (polyuretaan) lakid. Polümeeride ja polümeersette vaikude maailm on suur ja üheks  võimaluseks on  kasutada ka polümeerseid vaike mis on analoogsed materjalile millest valmistakse valumarmorit.

Lisaks eelnevatele on olemas erinevaid impregneerivaid nanokatteid (vedelikud) mis on küllaltki tavalised erinevate loodukivide katmisel ja nende ilmastikukindluse ja määrdumus võime parandamisel.

Mida oodata pinnakattelt?

Nagu eespool juba mitmeid kordi on öeldud on katete juures oluline see, et ta ei peidaks betooni originaalpinda ja samas pakuks piisavat kaitset mustuse vastu. Hirm selle ees mis tasapinnast saab ja kas ta määrdub kiirelt on enamasti asjatu ja paljud kes on tasapinna tellinud on hiljem öelnud, et esialgne kartus oli suures osas põhjendamatu.
Illustreeriva näitena võib tuua ka betoonist põrandaid mis hoolimata tugevast kasutamisest  on peale puhastamist täiesti  – OK.

Mitte ükski asi pole loomulikult “igavene”, kui näiteks taguda lihahaamriga otse tasapinnal ja vastu tasapinda, või lõigata tasapinnal kasutamata lõikealuseid või toksida noateravikuga tasapinda on pinna ja pinnakatte kahjustamine ülimalt tõenäoline ning kui tasapinda soovitakse selliselt kasutada siis arvatavalt betoon ei ole parim valik.

…minult küsis üks klient, et soovib võimalikult tugevat tasapinda, (betoon seostus temal ülima tugevusega)  kuna talle meeldib hommikust õhtuni köögis süüa teha ja ta soovib tasapinda mis talub absoluutselt kõike !!!…

…..soovitasin talle roostevaba tasapinda, samasuguseid mis on kasutusel suurköökides kuna see on ainukene materjal mis kannatab nii lööke kui kui lõikeid suures ulatuses, aga ka need tasapinnad kahjustuvad aja jooksul, mis tähendab, et kasutamisel peab alati lähtuma mõistlikkuse  printsiibist.

Aga, kui me võtame eesmärgiks tavakasutuse milleks on lõike- kuumaaluste kasutamine  ja tavapäraste kööginõude tarvitamine ei ole ohtu betoonpinna püsivaks kahjustumiseks. Ja siin tuleb silmas pidada ka seda, et hoolimata pinnakatte kahjustumisest ei levi vedelik pinnas ja tavaliselt peale kuivamist  on pind samasugune kui enne ning on võimalik puhastada õliste vedelike poolt tekitatud plekid.

Millist pinnakatet valida  – milliseid me pakume?

Lakkimine

  • PU lakid on pinnapealsed kattevahendid, oleme välja töötanud kolmekordse lakkimise mille käigus katame pinna aluslakiga mille omakorda katame vedelikukindla lakiga ja millele täiendavalt kantakse pinnaviimistluslakk. Selline kate on veekindel ja kõva kasutuskindlusega mille käigus suure tõenäosusega ei  juhtu midagi Kuigi ei kannata selline kate terariistaga lõikumist kuna sellisel juhul võib lakk kahjustuda ja vedelik jõuab tasapinnani.
  • PU lakkide positiivsed küljed on see, et nad ei tumenda oluliselt tasapinna värvi (märja tasapinna effekt)  ja nende viimistlus jätab mulje “katmata” e. originaalpinnast
  • PU lakid ei vaja hilisemat järeltöötlust
  • PU lakkide pinnaviimistlus on MATT.
  • PU lakid ei sobi välitingimustesse!

IMG_0239

Vahatamine

Õlid ja vahad on pinna sisse imenduvad materjalid. Õlide ja vahade puhul on tarvilik aastas korra nad üle töödelda ( õlitada / vahatada ) Õlitatud pinnad on seoses õli tungimisega pinda vastupidavamad tugevale kasutamisele nagu näiteks ühiskondlikes hoonetes. Õlitatud pinnad on tumedamad ja nende läige on PU kattest suurem ( poolmatt ). Õlitatud pinnad  on oluliselt “robustsema”  väljanägemisega kuna õli imendub pinda erinevalt ja pinna üldine väljanägemine võib ajas vastavalt õli imendumisele võtta erinevaid varjundeid.

IMG_0333

  • Õlid / vahad sobivad välitingimustesse ja kõrge kasutuskorraga ruumidesse.
  • Õlid / vahad muudavad pinda oluliselt tumedamaks ja vastavalt imendumisele toovad esile huvitava mustri.
  • Õlid / vahad  vajavad “ kuivamiseks “ polümeriseerumiseks aega – linaõliga töödeldud tasapind  muutub “kuivaks” alles 4-6 nädala pärast (analoog vanasti kasutatud linaõlivärvidele mis kuivasid pikka aega).
  • Parima tulemuse hoidmiseks tuleb neile teha kord aastas kordustöötlus.

Looduskivide teised kattevahendid

Nanokate – erienvate tootjate poolt looduskivide katsmiseks välja töödatud kattematerjal, soovitame juhul kui pinda on vaja impregneerida kuid ei soovita  intensiivset värvimuutust, sobib välistingimustes.

Ei ole eriti kõrge vedelikukindlusega märgub ca 1 h jooksul kuid kate hülgab mustust mistõttu pinnd kuivades saavutab esialgse väljanägemise.

Peamiselt sobib riiulite, seinapaneelide või muude detailide katteks mis oma kasutuselt ei ole koormatud erinevate vedelikega.

Pinnakatte puhastamine

Pinnakatete esmane puhastamine on tavaline kõikide enamlevinud köögitasapindade puhastamisele, võib kasutada erinevaid puhastusaineid ( tähelepanu tuleb pöörata sellele, et tugevalt aluselised või happelised ained ei jääks pinnaga pikaaegsesse kontakti).
Ei tasuks kasutada väga abrasiivseid puhastusvahendeid PU lakitud tasapindade puhul kuna on oht laki füüsiliseks kahjustamiseks.
Praktika on selline , et enamus vedelikke mis imenduvad pinda kuivavad  jälgi jätmata ja sest  aluslakid toimivad membraanina mis filtreerivad suuremad mustuseosakesed laki pinnale ja lihtne pinna puhastamine ning lihtsalt tasapinnal kuivada laskmine  kaotab kõik jäljed.

Värvained (tint, punane vein) jäävad kinni veekindla laki kihi taha kuid kui peaks juhtuma nende läbiminek sellest tõkkest (näiteks tasapinna kraanikausi ava piirkond) siis on betooni segu sisse lisatud akrülate mis takistavad vedelike imbumist sügavale materjali.
Kuna vedelikud ei imbu väga sügavale pinda – sobib ka kasutada erinevaid kivipuhastusvahendeid ja samas  tänu vähesele pinna imavusele on võimalik väga määrdunud kohad hilisemalt üle lihvida, kuid tasapindade puhul eeldab see ka uuesti lakkimist või kordusvahatamist.

Näide sellest kuidas kraanikauss, mis on olnud kasutuses poolteist aastat on peale loputamist nagu uus sest  sellel olev lakkikiht  toimib kui filter mis ei lase mustusel pooridesse ladestuda  ja loputades eemalduvad seebijäägid või muu mustus pinnalt  probleemideta.

IMAG1822

4PU foodsafe pinnakate on kooskõlas  – FDA standardiga 21 CFR 170-199 – The FDA has regulations for “food contact materials”– materials that are intended to be in contact with food. Food contact materials can be constructed from a variety of materials like plastics, rubber, paper, coatings, metal etc. During the contact of the food molecules can migrate from the food contact material to the food. Because of this, in many countries regulations are made to ensure food safety.  PU complies with all Food Contact Materials listed with the FDA.