Uudised

Polymeerbetoon

Mis erinevus on tsemendil ja betoonil?

Kõige lihtsamalt seletades võiks öelda, et tsement on betooni koostisosa või komponent. Kui kokanduses hoiab näiteks muna kooki koos, nii on tsement koostisosa, mis hoiab koos teisi kompomente betoonisegus või partiis.

Tüüpiline betoon koosneb umbes 80% liiva-ja kivisegust, vaid ülejäänud 20% moodustab tsemendi mass.

Mis erinevus on tavalisel betoonil ja dekoratiivbetoonil?

Mõiste „dekoratiivne betoon“ kirjeldamiseks peab betooni vaatama mitte vaid ehituslike ja funktsionaalsete omaduste kandjana, vaid kui materjali, mis esindab teatud esteetilisust, mustrit, tekstuuri või värvi.

Dekoratiivbetoon, mida kasutatakse kas sise- või väilisinterjööris, on oma koostiselt enamasti polümeerbetoon. Polümeerbetoon1 on betoon, milles on lisandina kasutatud erinevaid polümeerseid vaike.

Polümeerbetoone on koostiselt  ja kasutusotstarbelt väga erinevaid, kuid nad kõik on oma omadustelt kõrge termilise stabiilsuse ja vastupidavusega. Nende koostises on ka selliseid agregaataineid nagu räni, kvarts ja graniit, mis muudavad materjali tugevaks, samas säilitades polümeeridele omase plastsuse ja töödeldavuse.

Polümeerbetoonide omadused – nake, tihenemine ja teatud juhtudel isepaisumine võimaldavad neid kasutada nii pragude lappimisel vanemate betoonkonstruktsioonide juures kui uute vormide valamisel. Polümeerbetoonid on madala vedeliku läbilaskvuse ja tugeva happekindlusega, tänu nendele on see hea materjal erinevate basseinide, kanalisatsioonide ja ka muude tööstulike struktuuride ehitamisel.

Oma omadustelt on polümeerbetoonid kõige sobivamad erinevate siseinterjööri viimistlusdetailide valmistamisel. Vormitavus, järeltöötlus, pinnastruktuur ja vastupidavus teevad sellest asendamatu materjali, mis on oluliseks alternatiiviks looduslikele kividele nagu marmor ja graniit.

1-  Sõna “polümeer” on tuletatud kreeka keelest(πολυ (poly) ‘palju’ + μέρος (meros) ‘osa’). Polümeeri näiteks on polüpropeen (-CH2-CH(CH3)-), mille monomeeriks on propeen (CH2=CH-CH3). Polümeeride seas on nii looduslikke (näiteks merevaik, tselluloos, tärklis) kui sünteetilisi materjale (plastmassid, kile).