Uudised

Roheline mõtlemine

Betoon ei pea kandma „rohelise“ ehitusmaterjali maski, ta on roheline juba oma loomult! Ta on kohalik, pidevalt uuenev ja ümbertöödeldav.

Paljud inimesed arvavad siiani, et betooni kasutatakse vaid vundamentide ja paneelide valmistamisel, kuid see hämmastav materjal on üha sagedamini leitav ka meie köökides ja vannitubades.

Kasutades sisekujunduses betooni, teete te endale ja ka maailmale väikese teene. Betoon on rohelisem, taskukohasem ja potentsiaalselt tervislikum kui monotoonsed graniitkivi- või marmorpinnad, mis on kaevandatud, töödeldud ja laevatatud tuhandete kilomeetrite kauguselt. Paljud kivi-immitatsioonid on valmistatud erinevatest toksilistest epoksiidvaikudest, ka nende transpordiks kulub tuhandeid kilomeetreid, kuni nad jõuavad läbi edasimüüjate oma sihtkohta – teie koju.

Ei, me ei ütle, et looduslikul kivimil või muudel materjalidel konkreetselt midagi viga oleks, kõikidel materjalidel on oma eelised ja puudused. Tegelikult arvame hoopis, et erinevate materjalide kombinatsioonid muudavad lõpptulemuse veelgi pikupüüdvamaks ja põnevamaks. Tehes endale aga töötasapinna betoonist, on teil võimalus luua midagi täiesti unikaalset, samas säästa raha ja vähendada oma ökoloogilist jalajälge.

Milline töötasapind on siis kõige „rohelisem“? Seda on meilt mitmeid kordi küsitud ja pikkade diskussioonide tulemusel võime öelda, et kõige “rohelisem” on juba olemasolev töötasapind.

Õigem oleks vast küsimus pisut teisiti sõnastada: „Kui ma soovin oma köögis või vannitoas uut lahendust ja tahan seda teha võimalikult väikese keskkonnamõjuga, samas valides ikkagi funktsionaalse ja põneva ehitusmaterjali, siis milline on parim valik?“ Meie soovitus on kaaluda materjalina betooni. Lisaks vastutustundlikule valikule on see ka kohalikust toormest, vastupidav, ümbertöödeldav, keskkonnale kahjutu ja samas unikaalselt ilus oma naturaalse loodusläheduse ja personaalse nüansiga. Valides betooni kui dekoratiivse ehitusmaterjali, olete teinud väikese kingituse ümbritsevale loodusele ja soov olla veidi erinev saab valatud unikaalsesse vormi.

Mis on VOC väärtus? Miks see on tähtis?

Ametliku määratluse järgi on tarbeesemetele määratud VOC-väärtus (Volatile Organic Compounds), mis otsetõlkes on „lenduvad orgaanilised ühendid“. Neid lenduvaid orgaanilisi ühendeid eritavad paljud tehismaterjalid, mida on mitmel pool meie kodudes. Näiteks puhastusvahendid, vaipkatted, liimid, erinevad plastkattega mööblidetailid ja veel mitmed muud esemed, mis neid mürgiseid gaase eritavad.

Ei pea vist geenius olema, et taibata – need lendlevad mürgised gaasid on ohtlikud inimese tervisele ja võivad  kahjustada keskkonda. VOC-ga on seotud ka „haige hoone sündroom“. Nii nimetatakse sündroomi, kus hoone ebapiisava või kahjustunud ventilatsiooni tulemusel haigestuvad inimesed tavapärasest tihedamini. VOCiga kokku puutunud ja haigestunud inimese sümptomid on tihtipeale silmade, nina ja kõri vaevused, samuti võib esineda pearinglust ja peavalu, raskematel juhtudel võib olla probleeme isegi mälu ja nägemisega.

Betooni eelis erinevate teiste tehismaterjalide ees seisneb tema naturaalsuses ja looduspärasuses. Tema mõju keskkonnale on minimaalne ja koduses miljöös sobib ta ka tundlike allergigute perre.